Szabadulj meg a stressztől, tanulj önállóan és hatékonyan!

2020.10.13

A "túl sok a tanulnivaló és túl kevés rá az idő", vagy a "nincs kedvem", "nekem ez nem megy" ténye bizony kapkodáshoz és komoly stresszhez vezethet, ezért mindenképpen érdemes küzdeni azért, hogy a minimálisra csökkentsd a negatív hatását. Soha nem késő változtatni a tanulási szokásaidon. 

Most néhány olyan hasznos tipp következik, melyek segítségével könnyebben veheted az akadályokat.

1. Szalámitechnika: ugye te sem eszel meg egészben egy rúd szalámit? Előbb fel kell szeletelned - vagyis bontsd részekre a rád váró feladatokat, készíts hozzá reális időtervet, de hagyj helyet a pihenésre, mozgásra, étkezésre is.

2. Megfelelő körülmény: nagyon sok múlik azon, hogy a tanulás milyen környezetben történik. Ez lehetőleg legyen világos, csendes, ahol minél kevesebb a zavaró inger. Törekedj arra, hogy csak a tanuláshoz szükséges eszközök és víz legyen a közeledben.

3. Csak "stílusosan": használd a számodra legmegfelelőbb tanulási stílust - vizuális, auditív, kinesztetikus - vagy tantárgytól függően akár többet is egyszerre, hogy minél több csatornán keresztül jusson el az információ az agyadhoz.

4. Ellenőrzés: ahhoz, hogy tudd, valóban felkészültél-e, folyamatosan ellenőrizd a tudásod - foglald össze saját szavaiddal a tanultakat, készíts elmetérképet, tanulókártyát vagy kérd meg a szüleidet/ barátodat, hogy hallgassák meg az előadásodat.

5. Ismétlés, ismétlés, ismétlés: használd ki az üresjáratokat, és idézd fel a tanultakat a könnyebb előhívhatóság érdekében. Ilyenkor veheted elő a Cornell-féle jegyzeteket, amiről egy korábbi FB bejegyzésben írtunk.

6. Felkészülni, vigyázz, rajt! Ahogy a sportolók is önállóan készülnek egy versenyre, te se várd meg, míg valaki noszogatni kezd vagy megcsinálja helyetted. Tűzz ki célokat, motiváld magad és érd el! És persze veregesd magad vállon minden egyes - bármilyen apró - elért siker után. Sőt, jutalmazd is meg magad.

7. Bemelegítés avagy tanulási létra: talán ezzel kellett volna kezdenem a felsorolást, hiszen a sportolók is ezt teszik, mielőtt pályára állnak. A fent felsoroltak ugyanis csak akkor teljesülnek, ha érzelmileg felkészült vagy és az agyad is készen áll a hatékony tanulásra.
És mikor állsz készen?

  • ha a két agyfélteke összehangoltan működik, így képes megérteni és megjegyezni a tanultakat
  • minden érzékelési csatornád be van kapcsolva, képes vagy koncentrálni és fókuszált maradni
  • lazának és nyugodtnak érzed magad, és ha szükséges, újra működésbe tudod hozni az energiádat
  • pozitív az énképed és tele vagy önbizalommal


Ebben a bemelegítésben tud neked segíteni Breki, aki a tanfolyamon megtanítja azokat a gyakorlatokat, amik felkészítenek az önálló és hatékony tanulásra.

A következő tanfolyamunk 2020.11.07-08-án lesz, még tudsz rá jelentkezni

https://www.bekastanfolyamdebrecen.hu/tanfolyamok/